O autorze
PIOTR VOELKEL – przedsiębiorca, inżynier z wykształcenia, znawca sztuki i promotor polskiego designu, mecenas wielu projektów kulturalnych i edukacyjnych. Współwłaściciel Grupy Kapitałowej Vox - firm z branży wykończenia i aranżacji wnętrz.

Założyciel School of Form – pierwszej w Polsce międzynarodowej uczelni wyższej projektowania. Program studiów oparty jest na autorskim programie Lidewij Edelkoort. Współzałożyciel Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz Collegium Da Vinci (dawnej Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa).

Współtwórca Concordia Design – centrum designu i kreatywności w Poznaniu. Założyciel Fundacji Vox-Artis Promocji Polskiej Sztuki Współczesnej. Prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, którego kolekcja współtworzy stałą ekspozycję sztuki współczesnej w poznańskim Muzeum Narodowym. Wszystkie swoje aktywności łączy pod wspólną ideą rozwoju zgodnego z potrzebami człowieka HUMAN TOUCH.

Innowacyjna humanistyka

Humaniści są często postrzegani jako ludzie bez szans na konkurowanie z tak namacalnym postępem, do którego przyczynia się praca inżynierów, biotechnologów i fizyków. Bo co mogą zaproponować? Mogą i to sporo. Młodych humanistów zainspiruje Anna Maria Wieczorek-Taraday* – neurokognitywistka SWPS.

W ramach pracy doktorskiej badam, w jaki sposób można poprawiać zdolności intelektualne seniorów. Współtworzę portal internetowy NEUROGRA.PL, który oferuje treningi intelektu. Ja, neurokognitywistka z wykształcenia, teoretycznie nie mam szans, aby zaproponować coś konkurencyjnego do nanotechnologii czy inżynierii genetycznej.

Mam jednak wiedzę o nieuchronnych procesach starzenia się, które według prognoz niedługo wywrócą do góry nogami strukturę społeczną Europy. Seniorzy będą zajmować większość miejsc pracy, a to, czego potrzeba, aby wykorzystać ich potencjał to m.in. ćwiczenie intelektu. Mam narzędzie do prowadzenia dialogu z celem strategicznym Unii Europejskiej, jakim jest dbanie o dobrostan osób starszych. Mam umiejętności, aby to narzędzie, które współtworzę, uczynić prostym i przyjemnym sposobem na poprawianie kompetencji seniorów. Składam wniosek w konkursie VENTURES. Efekt? Jestem jedną z 7 laureatów konkursu.

To był moment przełomowy. Musiałam wtedy przedefiniować moje rozumienie słowa „innowacyjny”. Innowacyjność nie jest zarezerwowana dla określonych dziedzin nauki czy grup społecznych. Innowacyjność jest dostępna każdemu, kto myśli w sposób świeży, poza schematami i poza etykietami. A moje przekonanie, że tworzę coś nowego zostało zweryfikowane przez użytkowników serwisu. W chwili obecnej mamy 30.000 użytkowników.


W ciągu trzech lat pracy nad budowaniem serwisu NEUROGRA.PL przekonałam się, że zasięg proponowanego przez nas narzędzia jest znacznie większy niż początkowo nam się wydawało. Nie tylko treningi dla seniorów, ale tez wspomaganie edukacji, ćwiczenie koncentracji u dzieci cierpiących z powodu ADHD, treningi dla sportowców, dzięki którym łatwiej będą się koncentrować przed startem – to tylko ułamek możliwości, jakie daje Neurogra. W chwili obecnej NEUROGRA.PL przybrała pożądaną przez nas formę. Stworzyliśmy portal elastyczny, prosty i przejrzysty, otwarty na współpracę z nauką oraz biznesem. Jesteśmy gotowi, aby oficjalnie ogłosić, że szukamy nowych dróg rozwoju i nowych partnerów, zarówno naukowych jak i biznesowych.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej prowadzi program VENTURES - granty dla młodych naukowców, których praca naukowa ma szansę komercjalizacji i wspierania polskiej gospodarki. Program dofinansowany przez unijne fundusze jest zachętą dla innowacyjnych doktorantów, których wiedza i umiejętności mogą ulepszyć nasze codzienne życie.

*Anna Maria Wieczorek-Taraday – neurokognitywistka SWPS, doktorantka w Interdyscyplinarnym Centrum Stosowanych Badań Poznawczych SWPS i w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. Laureatka X edycji konkursu VENTURES Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prowadzi projekt pt. „Innowacje sprzyjające zdrowemu starzeniu się. Wykorzystanie metod psychologii poznawczej do trenowania zdolności intelektualnych seniorów".
Trwa ładowanie komentarzy...